Čerín vstupuje na Cestu sv. Martina - Cserény a Szent Márton Útra lép

16.09.2017
Čerín - kostol

Jednou z najvýznamnejších pamätných miest sv. Martina z Tours je na strednom Slovensku obec Čerín.

Rímsko-katolícky kostol sv. Martina v ranogotickom štýle láka návštevníkov z celého Slovenska aj zo zahraničia svojou umeleckou a duchovnou hodnotou.

Stredobodom pozornosti je oltár kostola. Jeho originál bol koncom 19. storočia odvezený          z Čerína a po dôkladnej reštaurácii dnes patrí ku klenotom gotickej zbierky oltárov Budapeštianskeho národného múzea..

V roku 2015 z príležitosti oslavy 700-ho výročia od vysvätenia kostola sa do svätyne vrátila kópia krídlového oltára z roku 1483, ktorého autorstvo sa pripisuje Majstrovi z Kremnice. Neveľký kostol ukrýva aj ďalšie klenoty. Je to napríklad románsko - gotická krstiteľnica, ktorá môže byť podľa najnovších výskumov ešte staršia ako samotný kostol. Rovnako vzácny je aj kamenný náhrobok v podlahe svätyne s najstarším gotickým písmom na Slovensku. V kostole sa zachovali vzácne nástenné maľby, ktoré vznikli v 14. storočí. (Zdroj: mybystrica.sme.sk, https://cerin.fara.sk)

Rada Európskej kultúrnej cesty sv. Martina na Slovensku spolu s predstaviteľmi občianskej iniciatívy a čerínskej farnosti pripravujú vstup obce Čerín na cestu sv. Martina.                         s celoeurópskym významom.

23. septembra v Čeríne bude slovenská organizácia za prítomnosti zahraničných predstaviteľov odovzdať bronzovú stopu označujúcu pútnické miesta sv. Martina.